HISTORIA  DWORU

Na początku XVI w. Wicimice podzielono na część A i B. Powstały osobne siedziby oddzielone jeziorem.

Wicimice A były w rękach rodu Ostenów do 1833r. Tegoż roku dwór wraz z przyległościami zostały sprzedane przez ostatnią przedstawicielkę rodu Ostenów i już do rodu nie wróciły .

Budynek dworu – wygląd przedwojenny

(źródło:https://www.eholiday.pl/info-wicimice-46291-zdjecia.html)

Budynek dworu – wygląd współczesny

(aut: Kinga Siatecka)

HISTORIA  PAŁACU

Budynek pałacu - wygląd współczesny (aut:Kinga Siatecka)

Ród Ostenów z Wicimic B był rodem znaczącym na terenie Pomorza. Wielu przedstawicieli tego rodu stało na czele starostw utworzonych w 1713 r. przez księcia Fryderyka Wilhelma I. Po roku 1817 starostami okręgu Resko ze stolicą w Łobzie byli także Ostenowie   z Wicimic B.

W 1871 r. Kurt Osten wybudował pałac. Kamienie na fundamenty zwożono ze starego zamku w Dąbiu, który został zniszczony przez Kołobrzeżan podczas sporów i walk Kapituły Kamieńskiej z Kołobrzegiem w XV wieku.. Wybudowany pałac miał około 30 pomieszczeń, z tego 12 pokoi gościnnych. Urządzono go w stylu wiejskim.

Pałac - wygląd przedwojenny

(źródło: http://zachodniopomorskie.fotopolska.eu/220046,foto.html)

Po zakończeniu II wojny światowej właściciele Wicimic B opuścili swoją posiadłość. Pałac nie ucierpiał w czasie działań wojennych. Zamieszkali w nim pierwsi osadnicy przybywający na te ziemie z różnych stron Polski.

Nieremontowana przez lata siedziba Ostenów, jedynie eksploatowana  i rozkradana, uległa zniszczeniu i dewastacji.

(aut: Kinga Siatecka)