Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Modlimowie

 

Nawigacja

Plan lekcji

Nawigacja

    Nawigacja

      Pedagog szkolny

      Czytelnia

       

      Szanowni Rodzice, na portalu dziecisawazne.pl znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów z obszaru wychowania  i rozwoju dzieci m.in.

      https://dziecisawazne.pl/jesli-nie-dzialasz-razem-z-dzieckiem-ono-nie-bedzie-dzialac-z-toba-czyli-na-czym-dokladnie-polega-wspoldzialanie/

      https://dziecisawazne.pl/5-fundamentow-bliskiej-relacji-z-dzieckiem/

      https://dziecisawazne.pl/5-rzeczy-ktorych-nie-mozna-zmienic-u-dzieci-ale-warto-je-w-nich-wspierac/

      https://dziecisawazne.pl/jak-rozmawiac-o-dojrzewaniu-z-dorastajaca-corka/

      https://dziecisawazne.pl/mowic-dziewczynce-czego-mowic-zeby-wychowac-ja-pewna-kobiete/

      https://dziecisawazne.pl/hejt-bullying-i-cyberprzemoc-ten-problem-dotyczy-nas-wszystkich/

      https://dziecisawazne.pl/kiedy-twoja-zlosc-krzywdzi-dziecko/

      https://dziecisawazne.pl/jak-wspierac-rozwoj-spoleczny-dziecka/

      https://dziecisawazne.pl/nadmierna-obawa-o-dziecko-ogranicza-jego-naturalny-rozwoj-i-doswiadczanie-swiata/

      https://dziecisawazne.pl/szanujacy-rodzice-szanujace-dzieci-rozmowa-z-zofia-zuczkowska/

       

       Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem to inwestycja na całe życie. Ma ona ogromny wpływa na rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny Waszej pociechy.

              Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze stroną http://wielkamoc.eu/ a w szczególności z umieszczonym tam filmem https://vimeo.com/233272836https://vimeo.com/233272836

       

      W internecie istnieją różne zespoły i linie pomocowe w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci, również w zakresie bezpieczeństwa w internecie; dostarczają wiedzy, wskazówek rozwiązania problemu oraz wsparcia psychologicznego.

       

      UCZNIU!

      Jeżeli jesteś/byłeś ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy lub niepokoi Cię jakieś zdarzenie związane z bezpieczeństwem cyfrowym, a trudno Ci porozmawiać z osobą dorosłą z Twojego otoczenia skorzystaj z telefonów zaufania:

      800 12 12 12  - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 
      Telefon jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer - konsultanci do Ciebie oddzwonią.

      116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży   - www.116111.pl
      Bezpłatna i anonimowy telefon dla dzieci i młodziezy prowadzony od 2008 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

       

      RODZICU!

      Rozmawiaj z dzieckiem o wszelkich niepokojących symptomach czy zaobserwowanych zjawiskach, a także staraj się odpowiednio zareagować. Pomocą może służyć także szkoła. Pamiętaj o rozmowie z wychowawcą i pedagogiem szkolnym.
      800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci  - www.800100100.pl 
      To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

      (Żródło: cyfrowobezpieczni.pl)

      Rodzicu, jak możesz wspomóc swoje dziecko?

       Jest kilka sprawdzonych sposobów :

      1) Przede wszystkim nie porównujmy swego dziecka do innych. „Każdy mózg rozwija się według planu, który jest niepowtarzalny jak osobowość jego właściciela.” pisze specjalista od rozwoju mózgu, John Medina.

      2) Zdrowie psychiczne naszych dzieci jest najważniejsze!

      3) Nie obwiniajmy o wszystko nauczycieli. Robią co mogą.

      4) Pozwólmy dziecku na aktywność poza szkołą. Zadbajmy o możliwość realizacji jego zainteresowań.

      5) Obserwujmy dzieci, zwracając uwagę na ich predyspozycje i to, czym się interesują. „Umiejętność obserwowania bez oceniania jest najwyższą formą inteligencji” 

      6) DAJMY IM CZAS na twórczą zabawę i własny rozwój. „O, widzę, że interesują cię pingwiny. Może chciałabyś, żebyśmy poszli do biblioteki i poszukali jakichś książek na ten temat.” Lub „Może znajdziemy jakiś ciekawy film o pingwinach i razem go sobie obejrzymy.” 

      7) Rozmawiajmy z naszymi dziećmi o sobie, o tym, co nas interesowało, gdy byliśmy dziećmi i co interesuje nas teraz. 

      (źródło: http://czasnamontessori.pl)

       

      Porozumienie bez Przemocy - warto stosować

               Szanowni Rodzice, czy jeśli chcemy dziecko nauczyć czegoś o świecie – i tym, jaki jest, jakimi prawami się rządzi, jak sobie w nim radzić, to ma na to wpływ język jakim mówimy przy różnych okazjach? Oczywiście! Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy, w książce „Porozumienie bez Przemocy. O języku serca” wiele razy podkreśla, jak wiele z przemocy mają etykiety, oceny, opinie. "A gdyby spróbować zmienić język z oceniającego na taki, który tylko i wyłącznie zajmuje się faktami? Od samego rana mógłby zmienić się nasz dzień: dzieci wstają wolniej niż zwykle (a nie są zaspane lub leniwe), śniadanie stoi na stole już 5 minut (a nie jaśnie królewicz może zechce zjeść), kierowca wjechał przed nasz samochód (i wcale nie musi być idiotą, który niesie zagrożenie dla życia naszych dzieci), w szkole dzieci żegnały się ze mną tuląc przez 8 minut (i na szczęście nie są rozpieszczonymi maminsynkami), a mąż wrócił z pracy, energicznie zrzucił z siebie ubrania i rzucił teczką (ale nie jest od razu nieudacznikiem, który przenosi do domu stres z pracy). Dzięki temu sprawy stają się jaśniejsze i może nawet bardziej czyste (wolne od różnych zabarwień emocji i ocen), łatwiej się do nich odnieść i troszkę dalej jesteśmy od złości! Bo ocena to często myśl, która powoduje wybuch złości, gniew. Świat widziany takim, jaki jest, staje się przychylniejszy, bo często nasze oceny wyolbrzymiają zdarzenia i nadają im negatywny wydźwięk" (źródło: http://nvclab.pl/granice-swiata-sa-granicami-jezyka-jak-jezyk-serca-zmienia-swiat/) 

       

      Tak niewiele potrzeba, by zyskać znacznie więcej :-)

      Szanowny Rodzicu,

      surfowanie po Internecie może być świetną zabawą oraz inspirującą formą spędzania  czasu wolnego, ale może się też wiązać z cyberprzemocą, zawieraniem niepożądanych znajomości lub ujawnianiem danych, które zostaną wykorzystane przez osoby trzecie. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

      Poniżej znajduje się link do ciekawych materiałów Stowarzyszenia Miasta w Internecie:

      jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

      Zbliża się wielkie święto naszych Babć i Dziadków. To czas refleksji nad ich rolą w życiu naszych dzieci. Poniżej ciekawa publikacja przygotowana przez Fundację Dzieci Niczyje. Zapraszam do lektury!

      byc-babcia-byc-dziadkiem-broszura.pdf

      Z pewnością istnieje więcej niż 10 powodów, by nie bić dzieci. Poniżej opracowanie zagadnienia przez Fundację Dzieci Niczyje. Warto zastanowić się nad zebranymi argumentami, by nie ulec pokusie dania dziecku "klapsa".

      zamiastklapsow.pdf

       

       

      W sieci znajdą Państwo wiele stron do ćwiczeń logopedycznych on-line, z których można korzystać za darmo

      np.

      http://www.logofigle.pl/zasoby/gry-logopedyczne

      http://babyonline.pl/gry-logopedyczne,p1.html

      Kilka ważnych wskazówek do pracy z dzieckiem:

      (źródło: www.logopediapraktyczna.pl)

      Przykłady zabaw logopedycznych, które można wykonywać w codziennych sytuacjach

      • robienie bąbelków w kubku do płukania jamy ustnej rurką do napojów,
      • przenoszenie chrupek z miski do miski za pomocą rurki do napojów,
      • oblizywanie warg posmarowanych dżemem, miodem lub kremem czekoladowym,
      • pice gęstych napojów przez cieniutką rurkę (soki, rozrzedzony budyń, kisiel czy shake),
      • można przykleić do podniebienia opłatek lub kawałek andrucika, dziecko powinno go odkleić językiem szeroko otwierając przy tym usta,
      • sytuacja „Zakupy”. Podczas wkładania zakupów do wózka: dziecko ma włożyć tylko te produkty, które mają w nazwie ćwiczoną głoskę,
      • sytuacja „Zakupy”. W długiej kolejce do kasy:  dziecko nazywa produkty z ćwiczoną głoską, które znalazły się w wózku,
      • rozmawiaj z dzieckiem o tym, co robiło na zajęciach logopedycznych; dzieci chętnie o tym opowiedzą przy okazji utrwalając zdobyte tam umiejętności,
      • kiedy dziecko utrwala wymowę głoski w mowie spontanicznej, możemy umówić się na sygnał, który wskaże dziecku, że „zapomniało się” i mówi „po staremu”, np. rodzic nie odpowiada na pytanie dziecka, jeśli ono mówi niepoprawnie. UWAGA: tę metodę można stosować wówczas, gdy dziecko dobrze opanowało już wymowę danej głoski i uczy się używania jej w codziennych sytuacjach (czyli kształtuje nawyki używania głoski na co dzień),
      • przygotuj pomoce do ćwiczeń razem z dzieckiem lub wykorzystajcie gry i zabawki, które posiadacie już w domu,
      • wykonaj grę planszową, w której będą wykorzystane słowa, zwroty lub zdania do utrwalenia. Może to też być „Memo” czy „Piotruś” z obrazkami, których nazwy zawierają ćwiczone głoski.
      • dla małych odkrywców – zagrajcie z dzieckiem w grę „Poszukiwanie skarbów”. Ukryte skarby to karteczki ze słowami, wyrażeniami lub zdaniami do utrwalenia, albo ćwiczeniami – zadaniami do wykonania. Chowamy je w różnych miejscach domu i rysujemy mapę z drogą do „skarbów”. Zadaniem dziecka jest je odnaleźć, a następnie prawidłowo powtórzyć. Samo odnalezienie „skarbu” jest już nagrodą, ale można ustanowić dodatkową nagrodę – punkt za prawidłowe powtórzenie materiału językowego,
      • rysuj obrazki, które dzieci muszą pokolorować lub dokończyć wymawiając przy tym trudne słowa (w trakcie rysowania prowadzimy dialog z dzieckiem w taki sposób, aby w odpowiedziach musiało użyć „trudnych” słów z ćwiczonymi głoskami),
      • w zabawie z dzieckiem wykorzystaj „trudne” wierszyki lub zabawy paluszkowe.

       

       

      O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne  w domu?

      • Zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału. W przypadku młodszych dzieci jako punkt odniesienia w czasie można wybrać rodzaj zajęć, po których, lub przed którymi następują ćwiczenia (np. ćwiczymy dwa razy dziennie – raz po obiedzie, a raz przed dobranocką).
      • Lepiej ćwiczyć krócej, po kilka razy dziennie niż raz a długo. Wówczas ćwiczenia nie będą takie nużące. Takie rozłożenie w czasie ma też korzystny wpływ na kształtowanie się nawyków prawidłowego mówienia. Dziecko stopniowo przyzwyczaja się do tego, aby regularnie zwracać uwagę na to, jak mówi, a nie tylko raz w tygodniu w gabinecie logopedycznym. W ten sposób wypracowuje u siebie mechanizm autokontroli mowy i sprawniej przejdzie etap utrwalania w mowie spontanicznej.
      • Zadbaj o to, aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę. Ćwiczenia nie mogą być dla dziecka karą, tylko przyjemnością. Można zaopatrzyć się w kilka atrakcyjnych pomocy dydaktycznych lub przygotować je razem z dzieckiem (np. korzystając z inspiracji na blogu www.logopediapraktyczna.pl) ;). Własnoręczne przygotowanie pomocy do ćwiczeń dodatkowo wzmocni poczucie więzi między nami i dzieckiem, a także sprawi, że dziecko chętniej weźmie udział w „wykorzystaniu” nowej zabawki dydaktycznej.  Można też wykorzystać ulubione  zabawki dziecka, aby wpleść w zabawę „logopedyczne treści edukacyjne” (np. wyrazy zawierające ćwiczoną głoskę lub ćwiczenia buzi, języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia emisji głosu).
      • Unikaj zwrotu „ćwiczenia logopedyczne”, kiedy próbujesz nakłonić dziecko do wykonywania tychże. Lepiej mówić  „zabawa”, albo po prostu nazwać czynność, którą będzie wykonywana, np. „będziemy gimnastykować buzię i język”. Oczywiście nie popadajmy w przesadę w unikaniu zwrotu „ćwiczenia logopedyczne”
      • A co jeśli czasem trzeba wykonać żmudne i mało ciekawe ćwiczenia? Przeplataj zabawę nauką! Równie dobrze można poprosić dziecko o powtarzanie słów, zwrotów i zdań kiedy koloruje lub bawi się czymś spokojnie, albo wykonywać miny przed lustrem podczas codziennych czynności higienicznych. Nie bójcie się żmudnych ćwiczeń! Nasze pociechy muszą przyzwyczajać się, do tego, że od czasu do czasu trzeba zrobić coś, co jest z pozoru nieciekawe i nudne. Raczej staraj się pokazać, że nawet pozornie nudne zajęcia można uczynić przyjemnymi, jeśli się odpowiednio za to zabrać.
      • Rozwijaj u dziecka prawidłową wymowę angażując wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
      • Wykorzystuj każdą naturalną sytuację, aby „przemycić” kilka słówek do utrwalenia lub ćwiczeń. W jednym z kolejnych akapitów znajduje się kilka propozycji, które można wykorzystać podczas codziennych czynności lub wykonywania obowiązków.
      • Ćwicz razem z dzieckiem. Czasem dorośli wstydzą się robienia dziwnych min przed lustrem. Niepotrzebnie! Nasza buzia jest pięknym narzędziem. Jeśli należysz do tych „wstydliwych” – pozbądź się fałszywego wstydu i doceń, co nasza buzia i język potrafią zrobić. Pewnie sam będziesz zaskoczony! :)
      • Staraj się przystępować do ćwiczeń zrelaksowanym (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dziecka). Nie odkładaj ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty też będą gorsze.
      • Zaangażuj całą rodzinę do zabaw utrwalających wymowę. Można pokazać domownikom, jak się „bawić w poprawne mówienie” i bawić się razem! Dla dziecka będzie to przyjemna odmiana i przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.
      • Dbaj o prawidłowość własnej wymowy. Bywa, że dorośli mówią niedbale, zbyt szybko, mało wyraźnie. Pamiętaj, że przykład idzie z góry! Zadbaj o prawidłowość własnej wymowy na miarę swoich możliwości.
      • Uświadamiaj dziecko, jakie skutki przyniosą wykonywane ćwiczenia [przepraszam – zabawy logopedyczne ]. Starszym dzieciom można przedstawić korzyści krótko i długofalowe, jak np. akceptacja  ze strony rówieśników, brak strachu przed wypowiadaniem się na forum klasy. Młodszym dzieciom możemy powiedzieć,  że język będzie silny, buzia będzie umiała robić różne trudne sztuczki, a słowa, które wydawały się do tej pory trudne do wymówienia będą „odczarowane”, czy też „obudzone z głębokiego snu”, bo wszystkie chcą być używane.
      • Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wolno wyśmiewać dziecka, jego wady ani braku postępów. „Nie od razu Rzym zbudowano”. Czasem mijają długie tygodnie zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest ubezpieczeniem sukcesu!
      • Regularnie kontaktuj się z logopedą prowadzącym terapię, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.

       

      Materiały Fundacji Dzieci Niczyje:

      10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem

      Ulotka prezentuje pozytywne sposoby zachęcania dzieci do tego, by dobrze się zachowywały, w tym m.in.: chwalenie dziecka, wyznaczanie granic, ustalanie zasad.

      10-krokow-ulotka.pdf

      Bezpieczna więź - fundament na całe życie

      Ulotka zawiera informacje dotyczące powstawania bezpiecznego wzorca przywiązania u dziecka i tworzenia więzi dziecko-rodzic.

      bezpieczna-wiez-ulotka.pdf

      10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci

      10_porad_dla_rodzicow_internet-ulotka.pdf

      Apel Twojego dziecka

      Plakat zawiera podstawowe zasady budowania pozytywnej relacji dziecko - rodzic.

      apel-twojego-dziecka-plakat.pdf

       

      MEN_organizowanie_pomocy_psych-ped.pdf

       

      W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów przystąpiliśmy do programu "Bezpieczna Szkoła". Poniżej znajdują się materiały informacyjne  i profilaktyczne (linki),do zapoznania z którymi zachęcam Rodziców. Znajdą tam Państwo szereg wskazówek i porad, które warto poddać refleksji.

      1._na_drodze.pdf

      2._cyberniebezpieczenstwa.pdf

      3._cyberniebezpieczenstwa_poradnik_dla_rodzicow.pdf

      4._moda_na_bezpieczenstwo.pdf

      5._pierwsze_koty_za_ploty.pdf

      6._bezpieczna_szkola.pdf

       

      Plansze edukacyjne:

       

       

      Polecam! :-)

      "Przywilejem dzieciństwa jest poruszać się bez przeszkód między magią i owsianką, między bezgranicznym strachem i galopującą radością."

      -- Ingmar Bergman

      Myśl na dobranoc:

"Przywilejem dzieciństwa jest poruszać się bez przeszkód między magią i owsianką, między bezgranicznym strachem i galopującą radością."

--  Ingmar Bergman